آموزش کسب و کار

پرورش بلدرچین و کبک

بلدرچین

پرورش بلدرچین و کبک

امروزه بسیاری از افراد از طریق پرورش بلدرچین و کبک، درآمد خوبی کسب می کنند. پرورش کبک و بلدرچین نیاز به سرمایه اولیه دارد و فردی که این کار را شروع می کند، باید توانایی مدیریت مالی خوبی هم داشته باشد. پرورش بلدرچین و کبک خصوصیات مثبتی دارد که باعث افزایش طرفداران این حوزه شده است که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

بلدرچین01

بلدرچین۰۱

خصوصیات مثبت پرورش بلدرچین و کبک

 1. سرعت بالای رشد و تولید مثل بلدرچین و کبک

بلدرچین و کبک خیلی سریع رشد می کنند و به سرعت به بلوغ جنسی و جسمی می رسند. بلدرچین در ۴۰ روز و کبک در شش ماهگی به بلوغ جنسی می رسد. این خصوصیت باعث می شود که سرمایه افراد سریع به آنها برگردد و همچنین به دفعات مکرر در صنعت گردش یابد. سرعت بالای رشد و تولید مثل این دو پرنده باعث افزایش بازدهی و کارایی آنها می شود.

 1. ۲. تولید بالا

بلدرچین و کبک خیلی سریع به وزن مناسب می رسند و آماده کشتار می شوند. میزان تخم گذاری بلدرچین و کبک هم بیشتر از سایر پرندگان است. مثلا کبک ماده در هر دوره تعداد ۶۰ عدد تخم می گذارد.

 1. طول دوره ی جوجه آوری

طول دوره ی جوجه آوری در بلدرچین و کبک بسیار سریع است. طول دوره ی جوجه آوری در تخم های بلدرچین، طی ۱۸ روز و در تخم های کبک، طی ۲۵ روز است.

 1. تراکم بالا

در هر متر مربع می توان تا ۳۰ عدد کبک و بلدرچین بالغ را نگهداری کرد.

 1. مقاومت بالا

بلدرچین و کبک نسبت به انواع بیماری ها، مقاوم تر از سایر پرندگان هستند و بنابراین آمار تلفات این پرندگان هم کمتر است.

بلدرچین تخم

بلدرچین تخم

 1. خواص مفید تخم بلدرچین و کبک

تخم های بلدرچین و کبک دارای خواص مفیدی هستند مثلا تخم بلدرچین از نظر مواد معدنی و ویتامین ها، بهتر از تخم مرغ است. تخم کبک هم از نظر میزان پروتئین و درصد چربی مصارف زیادی دارد و برای درمان بیماری هایی مثل بیماری های روانی و حتی بیخوابی استفاده می شود. تخم کبک ضعف بدن را برطرف می کند و برای همه ی سنین و مخصوصا برای زنان باردار و شیرده بسیار مفید است.  ترکیبات تخم بلدرچین و کبک تقریبا شبیه به هم است و از لحاظ آهن، فسفر، ویتامین های B  و غیره بسیار غنی هستند.

 1. ۷. ارزش غذایی گوشت بلدرچین و کبک

ارزش غذایی گوشت بلدرچین و کبک نسبت به سایر پرندگان بسیار بیشتر است. گوشت بلدرچین سرشار از پروتئین و اسیدهای آمینه است که برای درمان بیماری های مختلفی استفاده می شود. مصرف گوشت قرمز در بعضی از موارد می تواند بسیار مضر باشد ولی گوشت کبک با طبع گرمی که دارد سریع هضم می شود. مصرف گوشت کبک به دلیل کلسترول پایینی که دارد، باعث جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی می شود.

بلدرچین 02

بلدرچین ۰۲

نکات کلیدی در پرورش کبک و بلدرچین

 1. تخم های جمع شده بلدرچین و کبک را نهایت تا ۷ روز نگه داری کنید.

 2. برای اینکه تعداد تخم ها بیشتر شود و جوجه ها هم سالم باشند، می توانید به بلدرچین و کبک مولتی ویتامین بدهید.

 3. دمای سالن نگه داری بلدرچین و کبک باید زیر ۲۸ درجه باشد. بهترین دما بین ۲۰ تا ۲۴ درجه است.

 4. محیط سالن باید کاملا آرام باشد و تهویه مناسبی هم در فضای سالن در جریان باشد تا میزان تولید تخم مرغ بالا برود.

 5. توجه به نیازهای غذایی و دارویی در پرورش کبک و بلدرچین بسیار مهم است و اکثر افرادی که در این کار خسارت می بینند، آشنایی کاملی با نیازهای این پرندگان ندارند.

 6. به درجه رطوبت سالن هم باید توجه زیادی بشود.

بخش های مختلف سالن پرورش کبک و بلدرچین

سالن پرورش کبک و بلدرچین دارای قسمت های مختلفی ست مثل:

 1. انباردان

 2. انبار تجهیزات

 3. ساختمان جوجه کشی

 4. اتاق کار

 5. اتاق کارگر

نکاتی برای شروع پرورش کبک و بلدرچین

برای شروع این کار، لازم است حداقل ۳۰۰۰ تخم نطفه دار کبک و بلدرچین را بخرید. این تخم ها تبدیل به جوجه می شوند و بعد از ۶ الی ۷ ماه، می توانید از این جوجه ها به عنوان گله مادر نگه داری کنید. برای بالابردن کیفیت و میزان تولید تخم لازم است از سیستم نور مصنوعی در سالن استفاده کنید.

شما برای شروع کسب و کار اصولی خودتون می تونید از پکیج جامع ما استفاده کنید و کسب وکار شخصی خودتونو شروع کنید فقط کافیه آموزش پرورش بلدرچین و کبک کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *