آموزش کسب و کار

بازار کسب و کار اینترنتی در ایران

بازار کسب و کار اینترنتی در ایران

ایران پتانسیل قابل توجهی برای توسعه تجارت الکترونیک دارد. در حال حاضر تجارت الکترونیک در دوران طفولیت خود به سر می برد و تنها ۰٫۷ درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد، اما در کشورهای دیگر، این پدیده با پویایی که دارد بسیار امیدوار کننده است. جمعیت جوان ( بیش از ۶۰ درصد از ۸۰ میلیون نفری که در جهان هستند و زیر ۳۵ سال سن دارند) نقش مهمی را ایفا خواهند کرد.

در ایران ۱۲۶%افراد دارای گوشی همراه و ۵۲% دارای اینترنت هستند، ۲۴۰ میلیون کارت اعتباری وجود دارد و ۴۰ میلیون نفر کاربر گوشی هوشمند هستند. تقریبا ۲۵ درصد از ایرانی ها حداقل یکبار در ماه ، ۱۶ درصد حداقل یکبار در ماه، ۱۶ درصد حداقل یکبار در هفته و ۵ درصد حداقل یکبار در روز به صورت آنلاین خرید می کنند.

در این میان سایت دیجی کالا که در سال ۲۰۰۷ با سرمایه ۲۰ دلاری راه اندازی شد و اکنون به نظر می رسد ارزش آن ۱۵۰ میلیون دلار باشد حدود ۸۵ درصد از بازار خرده فروشی آنلاین را در دست دارد و رهبر قدرتمند تجارت الکترونیک در ایران است. شرکت های دیگر از جمله تخفیفان (سایت معاملات روزانه)، شیپور (سایت تبلیغات رایگان) و زرینپال ( پی پال ایرانی) در رتبه های بعدی قرار دارند.

محصولات رسانه ای بیشترین سهم از تجارت الکترونیک ایران را تشکیل می دهد (۵۰ درصد) و پس از آن محصولات زیبایی و مراقبت های شخصی (۳۳ درصد) و بعد محصولات مراقبت های بهداشتی مصرف کننده (۸٫۵ درصد) بیشترین سهم را دارند.

 

گروه MTN آفریقا قصد دارد حضور خود را در بازار ایران پر رنگ تر کند. MTN که بزرگترین شرکت تلفن همراه آفریقا است حدود ۷۰۰ میلیون دلار از هزینه های سرمایه ای خود را برای تجدید ساخت شبکه در ایران کنار گذاشته است. سرمایه گذاری اصلی MTN در ایران مربوط به سرمایه گذاری مشترک مخابراتی است که ایرانسل ۴۹ درصد در آن سهام دارد.

با افزایش چشمگیر و پتانسیل رشد نزولی، لیبرالیسم اقتصادی که توسط دولت آقای روحانی اتخاذ شده است به طور قابل توجهی به نفع شرکت های تجارت الکترونیک ایران خواهد بود.

دو عاملی که رشد تجارت الکترونیک را افزایش داده و تا حدی ریسک های مربوط به تحریم های باقیمانده را کاهش داده است عبارتند از:

  • اکثر مردم از طریق گوشی های همراه خود اینترنت را تجربه می کنند. دولت آقای روحانی به تازگی تصمیم گرفته است تا مجوز ۳G/4G را به دو شرکت دیگر تلفن همراه اعطا کند و این امر موجب افزایش قابل توجهی در استفاده از اینترنت و کاهش سطح وسیعی از شکاف های دیجیتال بین مناطق شهری و روستایی می شود.

  • طرح تجمیع عملیاتی تاثیر مهمی در محیط کسب و کار داخلی ایران داشته است.

شرکت های تجارت الکترونیک دارای مزایای دیگری از جمله جذب سرمایه های خارجی هستند. بامیلو و دیجی کالا از مهمترین شرکت های تجارت الکترونیک داخلی هستند که توانسته اند بخش امیدوار کننده ای از سهام را جذب کنند.

علاقه سرمایه گذار، فضای توسعه و رقابت با توزیع کنندگان عمده خارجی از مهمترین عوامل بالقوه برای موفقیت مداوم است.

به منظور آشنایی شما در ادامه برخی از نمونه های الهام بخش کسب و کار آنلاین موجود در ایران را به طور خلاصه معرفی می کنیم:

اسنپ

اسنپ یک شرکت ایرانی است که خدمات خود را به صورت آنلاین ارائه می دهد. برنامه اسنپ به طور اتوماتیک کاربران را به نزدیکترین راننده وصل می کند و موقعیت مکانی کاربر را به راننده نمایش می دهد. کاربر نزدیکترین راننده را انتخاب می کند و اسنپ کرایه را از قبل محاسبه می کند. این کرایه معمولا کمتر از قیمت اتحادیه آژانس تاکسی رانی است و می توان به صورت نقدی و یا از طریق پرداخت آنلاین یا کارت اعتباری پرداخت شود.

دیجی کالا

دیجی کالا یکی از مشهورترین سایت های ایرانی است که بازار قطعات الکترونیکی را در دست دارد. تلفن همراه، لپ تاپ و کامپیوتر، دوربین های دیجیتال، لوازم اداری، خودرو، لوازم خانگی، ابزارآلات، جواهرات، اسباب بازی، لباس، کتاب و غیره و غیره در این وب سایت به فروش می رسد. یکی از ویژگی های این وب سایت، بررسی دقیق و جامع انواع کالاهای دیجیتالی است که می تواند منبع قابل اعتمادی برای خریداران باشد.

پین تا پین

Pintapin یک سرویس آنلاین ارائه خدمات مسافرتی است. کاربران می توانند مکان مورد نظر خود را به صورت آنلاین رزرو کنند. ممکن است برای دریافت پیشنهادات مناسب از طرف سایت پین تا پین اطلاعاتی مانند اطلاعات مربوط به مقصد، مدت اقامت، تعداد نفرات و غیره را ممکن از شما دریافت شود.

 بامیلو

Bamilo احتمالا یکی از مهمترین شرکتهای تجاری ایران است که فعالیت خود را در سال ۲۰۱۴ آغاز کرد و در حال حاضر در میان وبسایتهای پربازید ایران است.  بامیلو بر اساس مدل آمازون کار می کند، در واقع این فروشگاه آنلاین به عنوان واسطه اصلی بین تامین کنندگان و مصرف کنندگان در نظر گرفته می شود.

اسکانو

اسکانو یک سیستم هوشمند برای جستجوی املاک و مستغلات در ایران است که تحت استانداردهای بین المللی کار می کند. Eskano با پایگاه داده عظیمی که دارد روند فروش و اجاره را تسهیل می کند، همچنین امکان تنظیم قرار ملاقات به طور مستقیم از طریق وب سایت وجود دارد.