آموزش کسب و کار

اقتصاد پرورش عقرب

آموزش پرورش عقرب000

اقتصاد پرورش عقرب

پرورش عقرب یکی از مشاغل پر درآمد در ایران است که افراد زیادی مشغول پرورش عقرب و استفاده از سم مفید آن هستند. عقرب جزو بندپایان است و دارای ۸ پا و همچنین سمی کشنده است. سم کشنده در عقب بدنش عقرب وجود دارد. زیستگاه عقرب ها، مکان های بسیار گرم هستند و معمولا عقرب ها در شب به فعالیت می پردازند. در واقع عقرب فعالیت خیلی کمی دارد و از نظر غذایی هم بسیار کم مصرف است ولی عمر طولانی ای دارد. در دنیا، تقریبا ۲۰۰ گونه عقرب وجود دارد و تنها ۲۰ گونه ی آنها سمی هستند. کسانی که عقرب پرورش می دهند، باید اطلاعات زیادی در این زمینه داشته باشند. ابعاد زیستی و رفتاری عقرب نیازمند مطالعه فراوان است. سمی که در هر عقرب وجود دارد بسیار ناچیز است و برای تهیه تنها یک گرم زهر خالص باید از سم ۱۰۰ عقرب استفاده کرد. روش استخراج سم از عقرب ها بصورت الکتروشوک است. قیمت هر گرم سم عقرب متغیر است و هر گرم از سم عقرب حدودا ۷۰ الی ۸۰ میلیون خریداری می شود. پرورش عقرب از نظر اقتصادی بسیار ارزشمند است. نرخ تولید مثل عقرب در هر مرحله بین ۳ تا ۱۰۰ عدد است. معمولا عقرب ها در نیمه ی تابستان تا نیمه ی پاییز تولید مثل می کنند. در ادامه به کاربردهای سم عقرب در حوزه های مختلف می پردازیم.

آموزش پرورش عقرب۰۲

آموزش پرورش عقرب۰۲

کاربردهای سم عقرب

کاربرد سم عقرب در حوزه پزشکی و داروشناسی

از سم عقرب در درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود مثل ام اس، سرطان، دیابت، التهاب روده بزرگ، تومور مغزی و نخاعی زیرا سم عقرب دارای پروتئین های خاصی است. حتی از سم عقرب در تشخیص انواع سرطان مثل سرطان رحم، پوست، مری و غیره استفاده می شود. در واقع سم عقرب، به عنوان دارویی ضد سرطان شناخته شده است. از سم عقرب در تولید داروهای مسکن هم می توان استفاده کرد زیرا باعث تسکین درد در بدن انسان می شود. از روغن عقرب هم برای درمان بسیاری از امراض مثل تسکین درد عضلات، درمان رماتیسم و سایر بیماری های مربوط به مفاصل و استخوان ها استفاده می شود. حتی عقرب را می توان بصورت برشته شده برای درمان سنگ کلیه و غیره استفاده کرد.

آموزش پرورش عقرب۰3

آموزش پرورش عقرب۰۳

کاربرد سم عقرب در حوزه کشاورزی

از سم عقرب در حوزه کشاورزی و بهداشت برای نابودی آفات و حشرات استفاده می شود. خواص مفید سم عقرب در حوزه کشاورزی باعث شده است تا استفاده از مواد شیمیایی به منظور نابودی آفات، کمتر از گذشته بشود. در واقع سم عقرب نقش مهمی در حفظ محیط زیست دارد. یکی از خصوصیات مفید سم عقرب این است که در صورت استفاده در بخش کشاورزی، هیچ آسیبی به گیاهان و حیوانات وارد نمی کند زیرا در طبیعت براحتی تجزیه می شود. نکته جالب این است که سم عقرب توانایی نابودی آفت ها را تا میلیون ها سال متوالی به دنبال دارد.

آموزش پرورش ۰۴

آموزش پرورش ۰۴

کاربرد سم عقرب در تولید پادزهر

در بعضی از نقاط کشورمان مثل استان خوزستان که هوا بسیار گرم است، تعداد عقرب ها در این استان زیاد است و آمار زیادی از عقرب زدگی گزارش می شود. یکی از کاربردهای سم عقرب، تولید پادزهر است. پادزهر از مرگ افرادی که توسط عقرب گزدیده می شوند، براحتی جلوگیری می کند.

نکاتی برای شروع پرورش عقرب

شما برای شروع، نیاز به مزرعه ای برای پرورش عقرب دارید. بهترین زمان برای خرید عقرب ها، از ماه مهر تا ماه فروردین است که معمولا توسط صیادان به فروش می رسد. پرورش عقرب مراحل مختلفی دارد از جمله بازدید از مزارع، تغذیه عقرب ها، تنظیم درجه دما و میزان رطوبت، تولید مثل، سم گیری و غیره. شما باید برای تمامی این مراحل، آموزش کافی را ببینید. معمولا ۱۸ ماه طول می کشد تا عقرب به سن لازم برای تولید سم برسد و زمان بازگشت سرمایه تقریبا بعد از یک سال است. برای استخراج سم همانطور که گفتیم نیاز به دستگاه الکترو شوک دارید تا بدون هیچگونه آسیبی به عقرب ها، سم موجود در آنها را استخراج کنید. کار با الکتروشوک بسیار سریع است و در هر دقیقه از ده عقرب می توان سم را استخراج کرد.

آموزش پرورش عقرب۰۵

آموزش پرورش عقرب۰۵

وضعیت بازار عقرب در ایران

در ایران بیشتر از سم عقرب برای تولید آنتی سرم عقرب زدگی استفاده می شود. موسسه رازی در ایران در این زمینه فعالیت زیادی دارد و در یک سال، حدودا ۷۰ هزار واکسن عقرب زدگی را تولید می کند. قابل ذکر است که واکسن تولید شده توسط این موسسه، از کیفیت بالایی هم برخوردار است.

برای دریافت پکیج جامع آموزش پرورش عقرب را کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *